Wągry (zaskórniki) to czarne kropeczki na skórze, występujące głównie na nosie i brodzie. Walczy z nimi wiele osób, ponieważ szpecą oraz bywają przyczyną powstawania wyprysków. Drogerie i gabinety urody oferują różnorodne sposoby ich usuwania, ale nie należą one do najtańszych. Ekonomiczną alternatywą dla zabiegów i gotowych kosmetyków mogą być domowe plastry na zaskórniki.

W tym wpisie znajdziesz informacje o wągrach oraz 2 przepisy na ręcznie robione plastry, które oczyszczą skórę i przywrócą jej ładny wygląd.

Czym są zaskórniki i dlaczego się pojawiają?

wągry na nosieWiele osób o różnych typach cery boryka się z problemem wągrów. Choć czarne punkciki są domeną głównie cer mieszanych, tłustych i trądzikowych, to pojawiają się także na skórze suchej czy naczynkowej. Najwięcej zaskórników obserwuje się z reguły na nosie i brodzie, ale występują również na czole, policzkach, dekolcie, a nawet plecach. Wągry to popularny problem młodzieży i dorosłych. Czym są i dlaczego zmaga się z nimi tak wiele różnych osób?

Czarne kropki to efekt nagromadzenia u ujścia gruczołów łojowych kilku substancji: sebum, martwych komórek (naskórka) i zanieczyszczeń. Materiał, który zatyka pory, z czasem ciemnieje i tworzy typowe zaskórniki. Są one często spotykane u osób, które borykają się z tłustą cerą, produkującą duże ilości sebum, ale inne czynniki także determinują powstawanie wągrów. Tak naprawdę mogą one pojawić się u każdego, kto rzadko (lub wcale) złuszcza zrogowaciały naskórek, niedokładnie zmywa makijaż albo używa nieodpowiednich kremów.

Nawarstwienie się na twarzy martwych komórek, resztek podkładu i tłustych kosmetyków sprawia, że gruczoły łojowe ulegają zatkaniu, a w miejscu ich ujścia pojawia się zaskórnik. Niewłaściwe nawyki pielęgnacyjne znacząco wpływają na pogorszenie stanu skóry twarzy, w tym także przyczyniają się do występowania wągrów.

Zaskórniki szpecą twarz i mogą powodować powstawanie trwałych blizn. W jaki sposób? Materia zalegająca u ujścia gruczołu to świetna pożywka dla bakterii. Ich nadmierne rozmnożenie się może sprawić, że wągier przekształci się w ropny wyprysk, którego nieumiejętne usunięcie pozostawi bliznę. Duża ilość zaskórników połączona z nieodpowiednią pielęgnacją skóry to prosta recepta na problematyczną i pełną niedoskonałości cerę. Jak zatem skutecznie walczyć z niechcianymi czarnymi kropkami na nosie?

Sposoby zwalczania wągrów

zabiegi na ceręProfilaktyka zaskórników nie jest skomplikowana. Wystarczy używać kosmetyków odpowiednich dla danego typu skóry oraz regularnie, 1-2 razy w tygodniu, oczyszczać cerę peelingami i maseczkami. Istotne jest także, by rano i wieczorem stosować żel do mycia twarzy oraz tonik. Codzienny, dokładny demakijaż to ostatni z punktów na drodze ku ładnej cerze. Regularne usuwanie z powierzchni skóry zrogowaciałego naskórka, sebum i zanieczyszczeń skutecznie oczyszcza pory, zapobiega ich zatkaniu i hamuje powstawanie wągrów. Co jednak w sytuacji, gdy zaskórniki już się pojawiły i peelingi stosowane w domu nie są w stanie ich usunąć?

Jednym z rozwiązań, które pozwalają pozbyć się wągrów, jest wizyta w gabinecie kosmetycznym. W celu ich usunięcia stosuje się np. peeling kawitacyjny lub mikrodermabrazję. Te zabiegi pozwalają dogłębnie oczyścić skórę i odblokować pory. Zdarza się, że całkowite pozbycie się problemu wymaga wykonania kilku zabiegów. Ich cena nie jest jednak niska. Sposobem na niedrogie usuwanie zaskórników jest wykonanie domowych plastrów na wągry. Nie są one tak imponująco skuteczne, jak profesjonalne zabiegi w salonie urody, ale na pewno zmniejszą problem, z którym się zmagasz.

Przepisy na domowe plastry na wągry

Składniki, których będziesz potrzebować, dostępne są zazwyczaj w każdym domu. Aby wykonać domowe plastry na wągry przygotuj:

• 2 łyżeczki mleka,
• 2 łyżeczki żelatyny.

LUB

• białko 1 jaja,
• duży, niepylący wacik kosmetyczny.

W pierwszym przepisie rozpuszczasz żelatynę w mleku, ogrzewając mieszaninę w kąpieli wodnej aż do całkowitego połączenia składników. Otrzymaną mieszaninę nakładasz na nos i brodę sprawdzając uprzednio, czy nie jest za gorąca. Masa musi pozostać na miejscu aż do całkowitego wyschnięcia, co może potrwać około 45 minut. Po tym czasie podważ jej krawędź i ściągnij plaster szybkim, energicznym ruchem.

W drugim przepisie nasączasz płatek kosmetyczny białkiem jaja i przykładasz go do umytej skóry nosa. Taki kompres trzymasz do czasu, aż całkowicie wyschnie – może to potrwać 1-1,5 godziny. Po tym czasie zdejmujesz plaster.

piękna cera po plastrach Warto wypróbować oba przepisy, aby móc ocenić ich skuteczność. Pamiętaj jednak, żeby ręcznie robione plastry nakładać tylko na nos i brodę, ponieważ skóra na innych partiach twarzy jest na to zbyt delikatna. Domowe kompresy nie są przeznaczone do cery wrażliwej lub naczynkowej. Jeśli posiadasz właśnie taki typ skóry, skonsultuj się z kosmetologiem i wspólnie ustalcie najlepszą dla Ciebie metodę usuwania wągrów.

Podsumowanie

Zaskórniki to zmora wielu osób. Poza tym, że negatywnie wpływają na wygląd, mogą być także przyczyną powstawania wyprysków. Istnieje wiele metod ich zwalczania, a jedną z nich są domowe plastry na wągry. Warto ich spróbować. Ręcznie robione kompresy są tanie i łatwe w wykonaniu, co może stanowić interesującą alternatywę dla zabiegów przeprowadzanych w salonach urody.


0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder