W dobie popularności salonów urody i gotowych kosmetyków wydaje się, że domowe maseczki nikogo już nie interesują. Czy na pewno? Okazuje się, że wysoka dostępność upiększających usług i produktów nie wyczerpuje w pełni zapotrzebowania na preparaty do pielęgnacji twarzy. Coraz więcej osób na co dzień sięga np. po własnoręcznie robione maseczki. Dlaczego tak postępują i na które receptury domowych kosmetyków warto zwrócić uwagę? Odpowiedzi na oba pytania zawarte są w tym wpisie – zapraszam do lektury!

Cechy domowych maseczek do twarzy

domowa maseczka na twarz• Ręcznie robione maseczki mają zazwyczaj prosty i krótki skład. To ich olbrzymia zaleta. W gotowych kosmetykach często znajduje się masa konserwantów, sztucznych barwników i substancji zapachowych. Wiele z nich wywołuje alergie lub podrażnienia, co znacząco wpływa na pogorszenie kondycji oraz wyglądu skóry. Kosmetyki z drogerii mogą także zawierać komponenty niezgodne ze światopoglądem konsumentów, np. składniki pochodzenia zwierzęcego, których nie akceptują weganie. Własnoręczne przygotowywanie maseczek pozwala czuwać nad ich składem oraz świadomie wybierać tylko te substancje, które uznamy za odpowiednie.

• Maseczki robione w domu mogą mieć w 100% naturalny skład. Współcześnie coraz więcejgładka skóra osób stara się unikać przetworzonej żywności, nadmiaru antybiotyków i wszechobecnej chemii. Naturalny styl życia sprzyja dobremu samopoczuciu oraz zwalczaniu problemów zdrowotnych zurbanizowanego świata, np. otyłości lub cukrzycy. Ograniczenie spożywania konserwantów i kontaktu z preparatami chemicznymi przywraca równowagę w organizmie. Wiele osób chętnie rezygnuje z gotowych środków czyszczących i decyduje się na stosowanie ich naturalnych zamienników: soku z cytryny i kasztanów piorących. Ten trend sięga także do kosmetyczki, z której znikają niektóre drogeryjne specyfiki. W miarę możliwości są one zastępowane w pełni naturalnymi, robionymi w domu kosmetykami. W tym obszarze dużym zainteresowaniem cieszą się maseczki, ponieważ łatwo je wykonać i wiele z nich nie ustępuje w skuteczności gotowym kosmetykom.

• Domowe maseczki są tanie. Składniki ręcznie robionych masek do twarzy są z reguły łatwo dostępne w każdym sklepie spożywczym. Do wykonania maseczki potrzeba niewiele substancji, zatem ostateczny koszt jej otrzymania jest naprawdę niski. Niedroga i łatwa w wykonaniu maseczka to nie lada gratka dla tych, którzy poszukują oszczędnych rozwiązań w obszarze pielęgnacji urody.

Przepisy na domowe maseczki na twarz

domowa maska do twarzyPoniżej znajdują się przepisy na 5 popularnych, ręcznie robionych masek dla różnych rodzajów cery. Pamiętaj, że domowa maseczka na twarz nie zawiera konserwantów ani innych substancji utrwalających. Dla zachowania 100% świeżości kosmetyku warto przygotować go tylko tyle, by starczyło na jednorazowe użycie.

Uwaga! Własnoręcznie robione kosmetyki zazwyczaj są oparte na naturalnych składnikach, ale one także mogą wywoływać alergie lub podrażnienia. Wiele popularnych artykułów spożywczych, będących składnikami domowych kosmetyków, bywa silnymi alergenami, np. miód, mleko, truskawki czy orzechy. Przed nałożeniem maski zawsze warto wykonać próbę uczuleniową, aby uniknąć nieprzyjemnych następstw reakcji alergicznej.

1. Maseczka z drożdży dla cery trądzikowej

Do miseczki włóż pół kostki świeżych drożdży spożywczych i połącz je z letnim mlekiem. Mleka potrzebujesz tylko tyle, by uzyskać papkę o konsystencji gęstej śmietany. Maskę nałóż na twarz, szyję i dekolt (omijaj okolice oczu oraz ust). Pozostaw na 15-20 minut, aż maska całkowicie zaschnie. Spłucz letnią wodą.

Efekt: aksamitna i wygładzona skóra bez podrażnień

2. Maseczka z jabłka dla cery suchej i pozbawionej blasku

Małe jabłko zetrzyj na tarce wraz ze skórką i połącz z 2 łyżkami miodu. Nałóż na skórę twarzy, omijając okolice ust i oczu. Pozostaw na 10-15 minut, spłucz letnią wodą.

Efekt: skóra nawilżona i promienna

3. Maseczka ziemniaczana dla skóry zagrożonej wiotczeniem

Ugotowanego, wystudzonego ziemniaka (bez łupin, bez soli) rozgnieć, połącz z jednym surowym żółtkiem jaja i odrobiną letniego mleka. Następnie nałóż maskę na skórę twarzy, omijając okolice ust i oczu, pozostaw na 20 minut, spłucz letnią wodą.

Efekt: skóra wygładzona, bardziej elastyczna i ujędrniona

maska z avocado4. Maseczka z awokado dla cery wrażliwej

Miąższ dojrzałego awokado rozgnieć i połącz ze słodką śmietanką w celu uzyskania papki o gęstej, kremowej konsystencji. Nałóż maseczkę na twarz z wyłączeniem okolic ust i oczu, pozostaw na 10-15 minut, spłucz letnią wodą.

Efekt: odżywiona i ukojona skóra bez podrażnień

5. Maseczka bananowo-cytrynowa dla skóry z przebarwieniami

Rozgnieć miąższ dojrzałego banana i połącz go z łyżeczką soku z cytryny oraz łyżką miodu. Maskę nałóż na skórę twarzy (omiń okolice oczy i ust), pozostaw na 10-15 minut, zmyj letnią wodą.

Efekt: skóra lekko rozjaśniona, o bardziej wyrównanym kolorycie

Podsumowanie

Domowe maseczki są naturalne, łatwe w przygotowaniu i niedrogie. Bez większego trudu można tak dobrać składniki i proporcje, by maska spełniała wymagania różnych rodzajów skóry. Ponadto domowe kosmetyki są pozbawione konserwantów i sztucznych dodatków, co sprzyja zachowaniu zdrowia oraz dobrego samopoczucia. Warto je przetestować na własnej skórze i przekonać się, że dbanie o urodę może być naprawdę proste.


0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder