Wiele osób lubi kąpiele słoneczne. Miło jest spędzić letni dzień na plaży albo nad jeziorem, wylegując się na piasku. Zimą, gdy brakuje ciepłych promieni, popularne jest korzystanie z solarium. Ogólnie uważa się, że skóra o brzoskwiniowym kolorycie wygląda zdrowo i atrakcyjnie. Zdarza się jednak, że przebarwienia po opalaniu psują ładny efekt. Czym są i jak je zwalczać?
Skąd się biorą przebarwienia po opalaniu?
Za nierównomierną opaleniznę, czyli ciemne smugi, plamki i cętki na ciele, odpowiada melanina. To barwnik, produkowany przez komórki skóry w odpowiedzi na promieniowanie UVA i UVB. Wystawianie się na słońce lub korzystanie z solarium sprawia, że melaniny przybywa i pojawia się opalenizna. Zdarza się jednak, że niektóre komórki produkują jej zbyt dużo, co prowadzi do powstawania niechcianych przebarwień.
Miejscowe nagromadzenie barwnika można zaobserwować najczęściej na twarzy, rękach i dłoniach oraz dekolcie. Przebarwienia wyglądają jak ciemne smugi albo plamki o nieregularnym kształcie. Wiele osób skarży się na nie, ale dermatolodzy uspokajają, że takie zmiany nie są groźne. Niemniej jednak ich posiadanie bywa krępujące, ponieważ ceniona jest gładka skóra bez niedoskonałości. Na szczęście istnieją sposoby, aby pozbyć się kłopotliwych cętek.
Jak zwalczyć przebarwienia melaninowe?
Rozjaśnianie przebarwień po opalaniu wymaga czasu, ale jest możliwe. W tym obszarze szczególnie przydatne są kosmetyki o właściwościach wybielających, a więc takie, które zawierają witaminę C. To substancja znana z właściwości rozjaśniających, zatem często dodaje się ją do kremów, balsamów czy olejków. Likwidacji cętek i smug sprzyjają także preparaty z dodatkiem kwasu mlekowego i witaminy A. Regularne stosowanie takich kosmetyków ujednolica koloryt skóry i pozwala zminimalizować widoczność przebarwień.
Domowe zwalczanie zmian melaninowych jest czasochłonne, zatem wiele osób decyduje się dodatkowo na zabiegi w salonie urody. Kosmetolodzy dysponują wieloma sposobami na to, aby wyrównać koloryt cery. Ich szczególnymi sprzymierzeńcami są mocno złuszczające peelingi. Zadaniem takich preparatów jest głęboka penetracja skóry i pobudzenie komórek do odnowy. Chemiczne peelingi są bardzo skuteczne, ale ich wykonanie może podrażnić skórę. Po złuszczaniu należy ją zatem chronić przed słońcem i mrozem oraz przez co najmniej miesiąc unikać kosmetyków czy zabiegów o właściwościach ścierających.
Uwaga! Odpowiednim czasem na walkę z przebarwieniami jest jesień i wczesna wiosna. Zabiegi i kosmetyki rozjaśniające „nie lubią” się ze słońcem oraz mrozem. W trakcie terapii unikaj zatem opalania czy wyjazdu na narty.
Inną metodą zwalczania przebarwień po opalaniu są terapie z użyciem lasera. Delikatnie działa on na skórę i zmniejsza widoczność zmian. Cena zabiegów jest jednak dość wysoka i wynosi nawet kilkaset złotych za jedną wizytę. Aby kuracja laserem przyniosła pożądane rezultaty, takich spotkań potrzeba co najmniej kilka.
Jak unikać przebarwień po opalaniu?
Zapobieganie przebarwieniom jest dużo tańsze i prostsze niż ich zwalczanie. Oto, co można robić, by ich uniknąć:
• nie opalaj się na słońcu w południe, gdy promieniowanie jest najsilniejsze, • używaj przez cały rok kremów do twarzy i rąk z filtrami UV, • w miarę możliwości chroń twarz, dekolt i dłonie przed długotrwałą ekspozycją na słońce, • przez cały rok jedz marchewki, aby wprowadzić do organizmu ochronny beta karoten, • przed opalaniem nie stosuj perfum ani kosmetyków z dodatkiem alkoholu, • w solarium przestrzegaj regulaminu obiektu i opalaj się rozsądnie, tj. niezbyt często i nie za długo.
Przed kąpielą słoneczną lub wizytą w solarium skontaktuj się z lekarzem, jeśli:
• korzystasz z antykoncepcji hormonalnej,
• jesteś w ciąży lub karmisz piersią,
• zażywasz leki antydepresyjne, psychotropowe albo antybiotyki,
• zmagasz się z nowotworem,
• masz wiele znamion na ciele,
• chorujesz na grzybicę skóry, ostry trądzik lub łupież pstry,
• jesteś świeżo po mikrodermabrazji, peelingu enzymatycznym lub przeprowadzonym z użyciem kwasów, laseroterapii albo innych zabiegach, które oddziałują na głębokie warstwy skóry.
Zawarte w lekach substancje mogą sprzyjać powstawaniu rozległych przebarwień na skórze. Sprzyjają im także zaburzenia hormonalne oraz wszelkie dolegliwości, choroby czy niedawno wykonane zabiegi złuszczające.
Podsumowanie
Piegi są urocze, ale smugi i plamy po kąpieli słonecznej to nielubiany defekt kosmetyczny. Warto zapobiegać ich powstawaniu. Profilaktyka nie jest skomplikowana, a pozwala uniknąć niechcianych cętek melaninowych. Rozjaśnienie przebarwień po opalaniu jest możliwe, ale wymaga czasu i, niejednokrotnie, zasobnego portfela. Niemniej jednak można osiągnąć zadowalający efekt już w ciągu kilku miesięcy i na powrót cieszyć się skórą bez niedoskonałości.
0 komentarzy