Muśnięta słońcem skóra wygląda apetycznie, a figura wydaje się smuklejsza. Delikatna opalenizna podkreśla kolor oczu, włosów i noszonych ubrań, szczególnie bieli. Wiele osób lubi zażywać kąpieli słonecznych, ale w Polsce jest to możliwe zaledwie przez kilka miesięcy w roku. Jedną z metod na to, jak cieszyć się opaloną skórą nawet w środku zimy, jest korzystanie z solarium.

Jak przygotować się do wizyty w takim miejscu, aby uzyskać piękną, trwałą i bezpieczną opaleniznę? Oto 3 wskazówki, które pozwolą Ci osiągnąć te cele.

Czy solarium jest dla wszystkich?

przeciwwskazania do opalaniaNajogólniej mówiąc solarium to urządzenie wyposażone w lampy, które emitują światło podobne do słonecznego. Odpowiedzią skóry na to promieniowanie jest opalenizna. Rozsądne korzystanie z solarium nie jest groźne dla zdrowia, ale warto zachować umiar w opalaniu i przestrzegać podstawowych zasad bezpieczeństwa. Nadmiar promieniowania może nie tylko doprowadzić do poparzeń i podrażnień skóry, ale także stać się przyczyną rozwoju nowotworu, np. czerniaka. Z solarium nie powinny korzystać osoby, które:

zażywają antybiotyki lub korzystają z niektórych rodzajów antykoncepcji hormonalnej (przed wizytą w solarium warto skonsultować się ze swoim lekarzem, aby omówić bezpieczne formy opalania),
posiadają na skórze liczne znamiona, pieprzyki i przebarwienia (ich naświetlanie może sprzyjać rozwojowi czerniaka),
mają bardzo suchą, naczynkową, wrażliwą i skłonną do podrażnień cerę albo borykają się z aktywną postacią trądziku,
cierpią na zakaźne choroby skóry, np. grzybicę stóp, łupież pstry (infekcje wywoływane przez drożdżaki),
posiadają skłonność do infekcji intymnych, szczególnie zakażeń drożdżakami (silne nagrzewanie ciała może sprzyjać nawrotom choroby),
są w ciąży,
przechodzą miesiączkę,
borykają się z chorobą nowotworową,
przeszły niedawno zabiegi złuszczające skórę z użyciem kwasów lub stosują w domu kosmetyki, które je zawierają.

Z zestawienia wynika, że spora część osób nie może opalać się w solarium. Alternatywą dla nich mogą być np. kosmetyki brązujące (pudry), samoopalacze albo opalanie w kabinach natryskowych. Warto jednak przed ich zastosowaniem zadbać o siebie i wyleczyć wszelkie dolegliwości i choroby. Ładny wygląd nigdy nie powinien być istotniejszy niż zdrowie.

Opalanie w solarium

Do solarium nie powinno się wchodzić z marszu. Nieprzemyślana wizyta pomiędzy zakupami lub w drodze z pracy może skończyć się nierównomierną opalenizną, podrażnieniami czy nawet poparzeniem skóry. Opalanie warto zaplanować i przygotować się do niego, aby uniknąć przykrych konsekwencji. Oto 3 wskazówki, które pozwolą uzyskać ładny i bezpieczny efekt skóry muśniętej słońcem.

1. Zabiegi do wykonania w domu
zabiegi przed solariumSkóra przed opalaniem wymaga odpowiedniego przygotowania. Dzień przed wizytą w solarium należy wykonać peeling całego ciała ze szczególnym uwzględnieniem łokci i kolan. Skóra w tych miejscach bywa pogrubiona i szorstka, co sprzyja powstawaniu ciemniejszych plam opalenizny. Na noc warto zastosować balsam, który ukoi podrażnienia po peelingu i nawilży skórę. Gładka i odżywiona skóra zdecydowanie lepiej poradzi sobie z promieniowaniem niż ta odwodniona i z niedoskonałościami. W dniu, w którym ma się odbyć sesja w solarium, należy wziąć prysznic i zastosować łagodny żel do mycia. Lepiej unikać aplikacji na skórę perfum, dezodorantów z dodatkiem alkoholu i mocno pachnących kosmetyków, ponieważ mogą wywołać podrażnienia po opalaniu.

2. Środki bezpieczeństwa do zastosowania w solarium
Godny zaufania salon posiada dobrej jakości, regularnie serwisowane łóżka. W solarium niezwykle ważna jest czystość. Warto sprawdzić, czy personel do mycia sprzętów używa specjalnych preparatów czy czystej wody. Istotny jest także wygląd samego salonu, toalety dla klientów czy poczekalni – wszędzie powinno być czysto i schludnie.

Dobre solaria zatrudniają pracowników, którzy potrafią otoczyć klienta właściwą opieką. Istotne jest tutaj np. rozsądne doradzenie czasu opalania i liczby sesji, polecenie odpowiedniego kosmetyku do aplikacji przed opalaniem czy omówienie tego, jak korzystać z solarium, by było to komfortowe oraz bezpieczne doświadczenie.

Przed położeniem się na łóżku należy zmyć makijaż i nanieść na całe ciało preparat, który poprawi bezpieczeństwo opalania i korzystnie wpłynie na koloryt skóry. Tego typu kosmetyki są dostępne w salonach solarium. Przed opalaniem wskazane jest zdjęcie biżuterii i okularów oraz wyjęcie soczewek kontaktowych. Oczy należy zasłonić specjalnymi okularami, a sutki kawałkami plastrów lub wacikami kosmetycznymi. Po sesji należy wytrzeć spocone ciało i założyć ubrania. Jeśli opalasz się zimą, przed wyjściem na zewnątrz odpocznij chwilę w poczekalni. Podczas opalania w solarium ciało ulega silnemu rozgrzaniu, więc łatwo można się przeziębić.

3. Zabiegi do wykonania po opalaniu
opaleniznaPo wizycie w solarium oceń stan swojej skóry. Nie powinna być podrażniona, zaczerwieniona, bolesna ani mocno ściągnięta. Wszystkie te objawy wskazują bowiem na to, że czas opalania był za długi, a dawka promieniowania za wysoka. Pamiętaj także o tym, by nawodnić organizm. Większość osób dość mocno poci się, leżąc pod lampami, toteż uzupełnienie płynów jest konieczne. W domu możesz wziąć prysznic i nałożyć na skórę balsam nawilżający. Tego dnia nie stosuj już jednak peelingów, innych zabiegów złuszczających ani nie przeprowadzaj depilacji – skóra po opalaniu jest bardziej wrażliwa na podrażnienia.

Zabieg opalania możesz powtarzać co 2-3 dni aż do uzyskania optymalnego kolorytu skóry. Pamiętaj, by nie opalać się codziennie i po kilku zabiegach zrobić co najmniej tygodniową przerwę. Skóra potrzebuje czasu na to, by się zregenerować i odzyskać odpowiedni poziom uwodnienia.

Podsumowanie

Rozsądne korzystanie z możliwości solarium pomaga w uzyskaniu ładnego efektu opalenizny. Staraj się jednak nie przesadzać, bo ciemnobrązowa skóra wygląda nienaturalnie i postarza, a bardzo częste wizyty w solarium mogą przyspieszyć pojawianie się zmarszczek. Powściągliwość w opalaniu jest wskazana także dlatego, że codziennie, nawet zimą, jesteśmy narażeni na promieniowanie słoneczne. Jego nadmiar może działać drażniąco na skórę oraz przyczyniać się do rozwoju nowotworów skóry.

Umiar oraz rozsądek to sprawdzeni doradcy w kwestii dbania o zdrowie i urodę. Warto stosować się do tych zasad, aby cieszyć się nie tylko piękną skórą, ale także dobrym samopoczuciem.

Kategorie: Poradnik

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder