Yerba mate to napój kojarzony przede wszystkim, jako znak rozpoznawczy jednego ze słynnych podróżników. Jest on bardzo wierny tej herbacie i poleca go wszystkim zainteresowanym. Lekarze i dietetycy przyznają mu rację iż działa ona relaksująco i oczyszczająco dodając jednocześnie, że yerba mate posiada również inne walory, które wpływać mogą na fizyczne aspekty organizmu.

Jak ją odkryto?

Istnieje wiele spekulacji na temat tego, czy yerba mate istotnie jest tak zdrowa, jak twierdzą jej konsumenci. Postanowiliśmy zbadać to zagadnienie i podzielić się wnioskami, które udało nam się zgromadzić. Mate pochodzi z Paragwaju. Z tradycją picia tej herbaty „obce” ludy zapoznało plemię Gaurani, które w owym czasie zamieszkiwało dorzecze Parany.

Picie owego napoju było częścią kultury mieszkańców, co od początku stało się obiektem zainteresowania przybyłych. Stacjonujący w XVI- wieczym Paragwaju jezuici zdecydowali się zapoznać z ostrokrzewem paragwajskim również Europę.Jednak radość Europejczyków nie trwała długo: misje jezuitów zostały zakończone, a plemiona zaszyły się w lasach, zabierając ze sobą sporą część tajemnic dotyczących yerba mate.

Nowość sprowadzona do krajów środkowoeuropejskich zaczęła cieszyć się ogromną popularnością, więc zaczęto nie tylko zgłębiać sam rytuał picia herbaty, ale i jej właściwości i możliwości upraw. Nie było to łatwe. Przełom nastąpił dopiero w XIX w. kiedy europejscy emigranci postanowili uprawiać ostrokrzew m.in. w Brazylii czy Argentynie. Wywar yerba mate stał się tam na tyle popularny, że stał się drogocennym elementem kultury.

Herbata dobra na wszystko

Herbata yerba mate charakteryzuje się specyficznym aromatem oraz smakiem. Amatorzy, niewprawieni w piciu tego naparu powinni rozpoczynać swoją przygodę z tą herbatą od małych dawek. Yerba mate właściwości ma dość zróżnicowane. Zawiera w sobie witaminy (A, B1, B2, C, E i H) oraz mikroelementy (np. sód, magnez, wapń, krzem, żelazo), które działają w szczególny sposób na człowieka. Herbata posiada wiele antyoksydantów, oczyszcza ona z toksyn, wspiera gospodarkę hormonalną włosów i skóry, a także wzmaga uczucie sytości, przez co jest priorytetem w diecie osób trenujących, odchudzających się lub posiadających problemy skórne.

Mate działa przeciwpasożytniczo i przeciwgrzybiczo oraz jest zdolna odtworzyć zniszczone ścianki żołądka i jelit. Z powodu wysokiej zawartości guarany (kofeiny) jest w stanie usunąć zmęczenie i poprawić wydajność umysłową w ciągu dnia. Z tego powodu, że sposób jej spożywania jest inny niż kawy, przyswajanie kofeiny w organizmie również przebiega inaczej.

Podczas gdy kofeinowy zastrzyk energii dostarczony przez filiżankę kawy uderza w nas od razu by później bardzo szybko opaść, kofeina dostarczona przez yerbę i uzupełniana stopniowo przez dłuższy czas, jest w stanie utrzymać stopień nasycenia kofeiną na dłużej.

Mimo, że yerba mate przez zawartość kofeiny uznawana jest za używkę, pozbawiona jest substancji uzależniającej. Co więcej, spożywanie owej herbaty w racjonalnych dawkach może wzmocnić układ immunologiczny na tyle, by przeciwstawił się on nowotworom. Obniżony zostaje również cholesterol, za co w przyszłości podziękuje serce. Każda odmiana herbaty działa pobudzająco, jednak jest doskonałym produktem potrafiącym uspokoić skołatane nerwy, wyeliminować lęki czy objawy depresji.

W zestawie z herbatą

Zestaw do yerba mate zawiera trzy podstawowe rzeczy: odpowiednie naczynie, bombillę oraz ulubioną odmianę herbaty. Tradycyjny kubek do yerba mate może być wykonany z drewna Palo Santo lub Algarrobo (naczynie to zostaje dodatkowo okute metalem, aby nie zniszczyć struktury drewna wysoką temperaturą lub gliny. Szczególnie polecana przez pasjonatów jest jednak tykwa, czyli tzw. calabaza. Zależy to wyłącznie od naszych preferencji. Niektórzy uważają, że picie yerba maty w łupinach owoców lub kokosa również jest możliwe- nadaje im ono specyficznego smaku.

Gdy znajdziemy naczynie, które będzie idealnie „leżeć w dłoni”, musimy zdecydować się na rodzaj bombilli, jaką użyjemy. Bombilla jest to metalowa rurka (słomka) zakończona małym siteczkiem, ma ono powstrzymywać skrawki herbaty przed dostaniem się do naszych ust. Na rynku dostępne są bombille spiralne, płaskie oraz filtrujące.

Sklepy internetowe i stacjonarne prowadzące sprzedaż herbaty yerba mate gdzie kupić każdy interesujący nas gatunek, służą również poradami dotyczącymi tego, jakie odmiany wybrać na początek, jakie naczynie będzie odpowiednie dla niewprawionego smakosza czy jak zaradzić problemom związanym z piciem i eksploatowaniem herbacianego ekwipunku.

Podsumowanie

Herbata yerba mate ma wielu swoich wielbicieli. Można ją parzyć zalewając ciepłą wodą (i w miarę picia dolewać kolejne dawki), ulubionym sokiem owocowym (na modłę rosyjską) lub na zimno, zalaną chłodną wodą lub bezpośrednio kostkami lodu. Musimy jednak mieć na uwadze, że w tym przypadku, wydzielanie się kofeiny będzie słabsze. Dla smakoszy możemy zaproponować np. słodką mate z miodem, ziołami lub limonką.

Zostaw komentarz