Spływy kajakowe organizowane na Podlasiu cieszą się dziś ogromną popularnością wśród entuzjastów sportów wodnych z całej Polski. Podlasie przecina bowiem malownicza Czarna Hańcza, która uchodzi za jedną z najdłuższych rzek w naszym kraju. Choć rzeka ta liczy sobie aż 140 kilometrów długości, to jednak nie wszyscy uczestnicy spływów przemierzają cały ten dystans.

Różnorodne spływy kajakowe

spływy kajakowe na PodlasiuJakie rodzaje spływów cieszą się więc dziś największą popularnością? Na samym wstępie należy podkreślić, że niektóre odcinki Czarnej Hańczy obfitują w bardziej wymagające trasy, które przepłynąć mogą jedynie bardziej doświadczeni kajakarze. Z tego też powodu jednodniowe spływy kajakowe na Podlasiu dedykowane są wszystkim tym, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z kajakarstwem i pragną tym samym sprawdzić swoje możliwości. Sporym powodzeniem wśród niedoświadczonych laików cieszy się aktualnie zwłaszcza trasa Frącki – Rygol, która liczy sobie zaledwie 23 kilometry, bądź też nieco bardziej wymagający, lecz wciąż łagodny odcinek Frącki – Mikaszówka, który można przepłynąć w około 8 godzin. Warto przy tym nadmienić, że w spływach tych mogą brać udział również osoby nieletnie, które uzyskają stosowną zgodę opiekuna prawnego.

spływy kajakowe na PodlasiuNieco bardziej wymagające są spływy kajakowe trwające dwa dni, podczas których uczestnicy wyprawy nocują najczęściej w motelach. Trasa ta składa się wówczas z dwóch połączonych ze sobą odcinków (Wysoki Most – Frącki oraz Frącki – Rygol), które przebywa się w ciągu dwóch dni. Sporą popularnością wśród osób uduchowionych cieszy się również słynny spływ papieski, który przebywał w przeszłości Jan Paweł II. Wyprawa kajakowa trwa wówczas około 4 dni i rozpoczyna się standardowo nad brzegiem Jeziora Wigry, a kończy się na malowniczym odcinku Dworczysko – Mikaszówka. Za zdecydowanie najbardziej wymagający spływ kajakowy uznaje się natomiast spływ Rospudą, który może trwać nawet do 6 dni. W tego typu wyprawach długodystansowych zazwyczaj uczestniczą wykwalifikowani przewodnicy, którzy czuwają nad bezpieczeństwem uczestników. Na samym końcu warto podkreślić, że trasy wszystkich wyżej przytoczonych spływów są niezwykle malownicze i piękne.

Kontakt z dziką przyrodą z pewnością przypadnie więc do gustu wszystkim entuzjastom natury, którzy podczas spływu będą mogli delektować się zachwycającymi widokami, które na długo pozostaną w pamięci. Na tego typu eskapadę warto więc zabrać ze sobą aparat fotograficzny, który należy przechowywać w wodoszczelnym worku bądź lekkim plecaku wykonanym z pianki wodoszczelnej.


0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder