Kosmetyki z dodatkiem węgla aktywnego już na dobre zagościły na półkach w drogerii. Ich oferta jest naprawdę szeroka: od płynów micelarnych, przez mydła i żele, po szampony oraz maseczki. O ile te produkty są wszystkim dobrze znane, o tyle kosmetyczne właściwości węgla dla wielu pozostają tajemnicą. Aby to zmienić, opowiem co nieco o węglowych kosmetykach i ich działaniu. Ponadto na końcu artykułu znajdziesz przepis na domową maseczkę z aktywnego węgla leczniczego.

Węgiel  w kosmetyce

węgiel leczniczy w kosmetyceDziałanie aktywnego węgla w kosmetykach najłatwiej wyjaśnić za pośrednictwem analogii do stosowania go w medycynie. Kapsułki lub tabletki z węglem są podawane osobom, które zjadły coś nieświeżego lub toksycznego. Cząsteczki węgla przyciągają do siebie szkodliwe substancje i zapobiegają ich dalszemu wchłanianiu do organizmu. Podobnie działa węgiel zawarty w kosmetykach.

Na powierzchni skóry pochłania on sebum, bakterie i drobiny martwego naskórka oraz odblokowuje pory. Umycie twarzy węglowym kosmetykiem uwalnia ją od tych zanieczyszczeń. Czysta i świeża cera ma ładniejszy koloryt i rzadziej pojawiają się na niej niedoskonałości. Ponadto węgiel skutecznie reguluje pracę skóry: normalizuje wydzielanie sebum oraz ogranicza powstawanie zaskórników.

Część węglowych kosmetyków można stosować także do mycia całego ciała i włosów. Działanie aktywnego węgla na włosy polega na ich oczyszczaniu oraz ograniczeniu przetłuszczania.

Węgiel aktywny w kosmetyce pozwala pielęgnować różne rodzaje cery i włosów. Kosmetyki z tym składnikiem sprzyjają szczególnie:

• skórze tłustej, wydzielającej duże ilości sebum, z tendencją do błyszczenia się,
• skórze mieszanej, charakteryzującej się partiami suchymi i tłustymi (strefa T lub H),
• skórze trądzikowej, z tendencją do powstawania niedoskonałości,
• skórze zanieczyszczonej, poszarzałej, o nierównomiernym kolorycie,
• włosom każdego rodzaju z tendencją do przetłuszczania.

Warto pamiętać także o tym, że aktywny węgiel jest substancją naturalną i wchodzi w skład m.in. kosmetyków wegańskich oraz ekologicznych. Jeśli ktoś stara się unikać mocno przetworzonych, chemicznych preparatów do pielęgnacji urody, może zwrócić uwagę na produkty z naturalnym, aktywnym węglem.

Domowa maseczka z węglem

maska z węgla leczniczegoJeśli nie chcesz od razu inwestować w drogeryjne kosmetyki z dodatkiem węgla, przetestuj jego właściwości dzięki domowej maseczce. Jej wykonanie jest proste i tanie, więc szybko przekonasz się, czy węgiel jest składnikiem odpowiednim dla Ciebie.

Pamiętaj, by przed nałożeniem własnoręcznie wykonanej maski wykonać próbę uczuleniową, ponieważ niektóre z jej składników mogą wykazywać właściwości uczulające.

Składniki maseczki:

• 3 tabletki węgla aktywnego lub 3 kapsułki z proszkiem węglowym (kupisz je za nieduże pieniądze w każdej aptece),
• 1 łyżeczka przegotowanej wody, jogurtu naturalnego, kefiru, mleka lub miodu.

Sposób wykonania:

Tabletki rozkrusz do miseczki. Jeśli korzystasz z kapsułek, otwórz je i zawartość wsyp do małej salaterki. Do węgla dodaj jedną z płynnych substancji wymienionych w przepisie. Zmieszaj oba składniki i postaraj się uzyskać z nich dość gęstą papkę. Nałóż ją na umytą i osuszoną skórę twarzy oraz szyi (z pominięciem okolic oczu i ust). Pozostaw na 15-20 minut, zmyj letnią wodą.

Uwaga! Podczas zmywania maseczki z aktywnym węglem łatwo pobrudzić umywalkę i miejsca w jej pobliżu. Aby temu zapobiec, spryskaj twarz i szyję wodą w spreju – to zmiękczy kosmetyk. Następnie zmywaj ją delikatnymi, wolnymi ruchami. Możesz także usunąć maseczkę wacikami nasączonymi wodą albo wejść pod prysznic.

 

Warto dowiedzieć się więcej o preparatach z węglem, ponieważ wykazują interesujące właściwości i mogą być pomocne w pielęgnacji wymagającej lub problematycznej cery.


0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder