Na opakowaniach kosmetyków często można znaleźć tajemniczy skrót „INCI”. Zazwyczaj w jego sąsiedztwie znajduje się lista słów po łacinie i w języku angielskim. To skład danego kosmetyku.
INCI to International Nomenclature of Cosmetic Ingredients, czyli Międzynarodowe Nazewnictwo Substancji i Składników Kosmetycznych. Wiele państw, w tym kraje Unii Europejskiej, przestrzegają standardu INCI. Zgodnie z nim kosmetyki produkowane i sprzedawane na terenie tych państw muszą być opatrzone pełnym składem. Dziś podpowiem, dlaczego warto czytać etykiety i ulotki, jak to robić oraz co zawiera INCI.
Kilka słów o INCI
INCI to system, który obliguje producentów kosmetyków do informowania konsumentów o składach gotowych preparatów. Zazwyczaj lista komponentów znajduje się na opakowaniu specyfiku, ale jeśli jest ono za małe na wykonanie nadruku, dołącza się do niego ulotkę.
We wszystkich państwach, które go stosują, funkcjonuje identyczna nomenklatura dla substancji kosmetycznych. Przyjęto, że związki organiczne (roślinne i zwierzęce) zapisuje się po łacinie, a związki chemiczne – po angielsku. Dzięki ujednoliceniu zapisu każdy może samodzielnie sprawdzić, z czego dokładnie składa się wybrany przez niego kosmetyk. Nie trzeba znać biegle tych języków, by rozszyfrować ulotkę czy etykietę. Wystarczy odnieść się do baz substancji kosmetycznych dostępnych np. w Internecie.
Składniki kosmetyków wg INCI
Standard INCI reguluje kolejność, w której poszczególne substancje pojawiają się w składzie danego kosmetyku. Na samym początku znajduje się komponent, którego udział w preparacie jest największy. Kolejne pozycje to składniki o coraz mniejszym stężeniu. Substancje, których obecność w gotowym produkcie nie przekracza 1%, są wymieniane na samym końcu listy w alfabetycznej lub przypadkowej kolejności.
Poniżej przedstawiam kilka przykładowych substancji, które znajdziesz w różnych preparatach do pielęgnacji. Oto one:
• Woda, INCI: Aqua. Większość kosmetyków jest produkowana na bazie wody, do której dodaje się składniki aktywne, aromaty i barwniki.
• Alkohol, INCI: Alcohol. Wiele składników rozpuszcza się w roztworze wody i alkoholu. Alkohol wymieniony na szczycie składu oznacza, że w danym kosmetyku jest go sporo. Zaleca się, by osoby o suchej, wrażliwej cerze unikały preparatów z dużą zawartością alkoholu, ponieważ działa on wysuszająco i ściągająco.
• Laurylosiarczan sodu, INCI: SLS lub Sodium Lauryl Sulfate. To substancja, dzięki której kosmetyki myją i pienią się podczas kąpieli (żele, szampony, mydła). U niektórych osób SLS może przesuszać skórę. W przypadku powracających podrażnień warto wybierać kosmetyki z łagodniejszymi substancjami myjącymi, np. laurylosiarczanem etylenowanym magnezu, INCI: Magnesium Laureth Sulfate.
• Osoby o wyjątkowo wrażliwej skórze powinny używać możliwie najłagodniejszych płynów do demakijażu i delikatnych preparatów myjących. Takie kosmetyki w swoich składach posiadają np. poliglukozyd kwasów oleju kokosowego (INCI: Coco Glucoside), glukozyd kaprynowy (INCI: Capryl Glucoside) czy kokoiloglutaminian dwusodu (INCI: Disodium Cocoyl Glutamate). Składniki te sprzyjają delikatnemu oczyszczeniu skóry i wykazują właściwości kojące.
• Weganie powinni unikać kosmetyków ze składnikami pochodzenia zwierzęcego, np. miodem pszczelim (INCI: Mel Extract), ekstraktem z kawioru (INCI: Caviar Extract) czy jedwabiem (INCI: Hydrolyzed Silk).
Umiejętność czytania ze zrozumieniem składów kosmetycznych w INCI jest przydatna. Dzięki niej można uniknąć używania preparatów nieodpowiednich dla skóry, zawierających alergeny lub niezgodnych ze światopoglądem. Skład kosmetyków wg INCI to narzędzie, które pomaga w świadomym dbaniu o urodę i dobre samopoczucie. Zachęcam do zapoznawania się ze składami INCI przy każdej okazji. Z czasem łacińskie i angielskie nazwy nie będą miały już przed Tobą żadnych tajemnic.
0 komentarzy