Nałogi: relaksująca fascynacja, z czasem uzależniająca do tego stopnia, że jej wyniszczające skutki widoczne są nie tylko na ciele, ale i wnętrzu nieszczęśnika. Każdy z nałogów: hazard, używki, alkohol, jest niezaprzeczalnie dziełem człowieka, a ich popularność generowana jest ze względu na chęć wzbogacenia się producentów. Tłumacząc się tym, że użytkownicy są dorośli i powinni być odpowiedzialni za to co robią twórcy umywają ręce. A co ze zdrowiem ich wiernych konsumentów?
Od małych rzeczy nałóg się zaczyna
Wielu rozpoczyna swoją przygodę z nałogami w okresie nastoletniego buntu lub studenckiego wyzwolenia spod jarzma opiekunów. Pociąga nas „zakazany owoc”, który do tej pory był w zasięgu ręki jedynie dorosłych. Z hasłem „wino, kobiety i śpiew” na ustach, brylujemy w towarzystwie tworząc sobie wizerunek zdobywcy świata. Na ogół eksperymentujemy by zaimponować członkom nowego środowiska lub wręcz przeciwnie: nie odstawać od grona znajomych. Ale to, co w danym momencie może wydawać się wspaniałą zabawą, na przestrzeni lat zmienia się w poprzedzoną bólem męczarnię.
Dobrym przykładem może okazać się palenie papierosów, tak popularne wśród młodzieży. Według badań Głównego Inspektoratu Zdrowia z 2018 roku, ofiarami nałogu tytoniowego padają już nawet dwunastolatki. Zauważono również, że zdecydowaną przewagą mogą „poszczycić się” mężczyźni- to oni wiodą prym wśród palaczy. Wspomnieć należy również o tym, że nie tylko nałogowi palacze narażają się na skutki spożywania nikotyny w nich zawartej. Dym papierosowy jest zagrożeniem także dla osób z najbliższego otoczenia: możemy do tej kategorii zaliczyć nie tylko osoby dorosłe, ale przede wszystkim dzieci- nie w pełni rozwinięty organizm dziecka chłonie toksyny zawarte w powietrzu lub ciele matki.
Niezdrowo zadyszane płuca
Gdy po raz pierwszy wprowadzano na rynek wyroby tytoniowe, producenci angażowali celebrytów do kampanii reklamowych- klienci mieli wierzyć, że jeśli coś jest używane przez sławne osoby, musi być dobre, a dobre miało oznaczać również nieszkodliwe. To pojęcie utrzymywało się przez bardzo długi czas. Użytkownicy zdolni byli przyznać się do nieświeżego oddechu i ubrań nasiąkniętych wonią tytoniu, jednak nigdy nie przyszłoby im do głowy wspomnieć, że pogorszenie stanu ich zdrowia, jest wynikiem uzależnienia. A sytuacja nałogowców wcale nie przedstawia się tak różowo jak mogłoby się im wydawać. Chwile relaksu i pewności siebie powoli zastępowane są przez zmiany skórne, problemy z uzębieniem, a także uszkodzenie narządów wewnętrznych. Twierdzi się, że trucizną jest nikotyna. Jednak nie tylko ona jest składnikiem palonego tytoniu.
Substancje, które przede wszystkim wpływają na stan zdrowia to m.in. tlenek węgla, amoniak, cyjanowodór, chlorek winylu, aceton, kadm czy fenol. Chorób, jakie wywołuje palenie papierosów nie można lekceważyć. Pierwszą z nich, która bardzo często nawiedza palaczy jest astma oskrzelowa- częste palenie doprowadza do niszczenia delikatnych komórek, czego skutkiem jest przewlekły stan zapalny i związany z nim ból.
Astma może rozwinąć się na tyle mocno, że jej następstwem będą m.in. rozedma płuc, gruźlica, przewlekłe zapalenie oskrzeli czy tzw. POChP (przewlekła obturacyjna choroba płuc). Ale nałóg to nie tylko problemy z narządami oddychania, ale i układem krążenia. Do tego grona należą przede wszystkim takie schorzenia jak zakrzepica żył, tętniak aorty, nadciśnienie czy choroby sercowo- naczyniowe. Nie można zapominać o nowotworach, chorobach jamy ustnej czy układu rozrodczego.
Cytyzyna kontra nikotyna
Zagorzali palacze mogą mieć z tym spory kłopot, jednak jak każdy nałóg, również palenie papierosów można zwalczyć. Osoby zastanawiające się nad tym jak skutecznie rzucić palenie najczęściej sięgają po środki farmakologiczne specjalnie do tego celu przeznaczone. Owe preparaty na rzucenie palenia zawierają w sobie cytyzynę, która jest substancją pochodzenia naturalnego, działającą w zbliżony sposób do nikotyny. Ma ona za zadanie oszukiwać organizm człowieka, pobudzając jego receptory w ten sam sposób co składniki tytoniu. Cytyzyna skutecznie hamuje wrażenie przyjemności z palenia, a dodatkowo nie powoduje uzależnień. Ważne jest, aby nie łączyć lekarstw zawierających cytyzynę z nikotyną.
Jednak nawet w przypadku, gdy te środki bezpieczeństwa będą zachowane, musimy być świadomi skutków ubocznych. Cytyzyny powinny unikać osoby zmagające się np. z chorobami układu krwionośnego, trawiennego czy nadnerczy. Gdy zauważymy u siebie zawroty głowy, wymioty, nudności czy wzrost ciśnienia, należy odstawić zażywane lekarstwa. Inne sposoby na rzucenie palenia, to dobrze znane gumy do żucia, plastry i drażetki. W przeciwieństwie do ww. preparatów, te zawierają w sobie niewielkie dawki nikotyny, które zostają stopniowo uwalniane do organizmu. Im dłużej trwa rzucanie palenia tym mniejsza powinna być zawartość nikotyny w wybieranych przez nas preparatach.
Podsumowanie
Kiedy już zdecydujemy, co na rzucenie palenia będzie najodpowiedniejsze, musimy pamiętać również o tym, że najważniejsze jest samozaparcie. Powinniśmy w swoje postanowienie zaangażować również znajomych i rodzinę- zdecydowanie łatwiej walczyć z nałogiem kiedy posiada się wsparcie osób z zewnątrz i jednocześnie unikając osób palących. Pamiętajmy, że na samym początku najtrudniejszy będzie tzw. zespół odstawienny: kaszel, palące gardło, wzrost wagi czy tiki nerwowe.
0 komentarzy